Geert Stoffers is vrachtwagenchauffeur en hobbyschrijver. In ‘Geert vertelt…’ schrijft hij wekelijks in Dorpsklanken over specifieke dingen die hem opvallen. Elke column van Geert die in de huis-aan-huis-editie verschijnt, plaatsen we ook online. Dit stuk stond woensdag 25 september in Dorpsklanken.

Vorige week las ik in Dorpsklanken een artikel over de verkeersknelpunten in onze gemeente, en dat zijn er nogal wat!

Heel herkenbaar is de situatie op de Hoofdweg ter hoogte van Deknatel en ’t Knipcentrum, eigenlijk is het zo’n situatie die ‘hoort bij ons dorp’: men weet inmiddels niet beter.

Als ik met mijn vriendin naast me in de auto rij en ik rijd op de Hoofdweg in noordelijke richting, dan zegt zij altijd: “Jij moet stoppen”, terwijl ik al heb gekeken of er ook fietsers op het tegenovergelegen fietspad rijden, mochten er tegenliggers naderen. Zo niet, dan rijd ik klakkeloos de geparkeerde auto’s voorbij, begeef me op de andere weghelft in een soort automatisme, terwijl de tegenligger moet uitwijken richting het fietspad.

Rijd ik zelf in zuidelijke richting dan ga ik daar ook al automatisch op het fietspad rijden om eventuele tegenliggers ruim baan te geven. Nogmaals: deze situatie hoort gewoon bij Eelde, wij weten niet beter.

Dat mensen die hier vreemd zijn, hier raar van opkijken en het Reglement verkeersregels en verkeerstekens zo’n situatie iets anders in hun teksten beschrijft, verenigingen als Veilig Verkeer Nederland dit ook niet als ideaal zullen bestempelen, ook dit klopt. Doch ben je met de auto en wil je een nieuwe jeans, overhemd of nieuw kapsel halen, dan moet je jouw heilige koe toch ergens kwijt. Zo simpel is het ook!

Wat ik persoonlijk knelpunten vind, zijn struiken, hagen of bosschages exact op hoeken van kruispunten in woonwijken die dan het uitzicht vanuit een personenauto belemmeren. Natuurlijk snap ik dat veel tuin- en groenliefhebbers trots zijn op hun vaak keurig onderhouden heg, maar kruisingen worden er vaak onoverzichtelijk van. Wat misschien uit snelheidsoogpunt bezien veilig zou moeten zijn: U moet dan immers de kruising stapvoets naderen. Aan de andere kant kunt U niet over uw motorkap heen kijken als het ware, ik blijf het lastige situaties vinden.

Wat in mijn functie als vrachtwagenchauffeur knelpunten zijn, is de ‘mode’ om iedere doorgaande weg  – waar dan ook in Nederland – te voorzien van allerlei obstakels als plantenbakken, vluchtheuvels, allerlei ‘knikken’. Juist om deze wegen onaantrekkelijk voor vracht- en of sluipverkeer te maken.

Theoretisch gezien is het misschien ook geen verkeerd streven om vrachtverkeer ‘kunstmatig’ richting snelweg te dirigeren. Doch op het moment dat dáár dan eens iets aan de hand is (bijvoorbeeld een ongeval) en het verkeer moet worden omgeleid, dan loopt het op zulke, door obstakels versierde wegen, voor de vrachtwagenchauffeur hopeloos vast. Om het nog maar niet te hebben over de hulpvoertuigen zoals brandweerauto en ambulance. Ook zij moeten bij noodoproepen afremmen voor deze chicanes en obstakels. Wat in zulke gevallen uiterst kostbare seconden kost; iets waar de wegbeheerders echt wel eens iets vaker over mogen nadenken!

Om nog maar niet te spreken over de collega’s in de winkel- of supermarktdistributie. Een situatie zoals bij de Albert Heijn en Jumbo in onze gemeente, waar vrachtverkeer vooruit rijdend om het hele gebouw heen kan rijden, ziet U lang niet overal.

Honderd meter verderop bij de Lidl, waar toch heel wat ingenieurs en knappe koppen hun hoofd hebben gebogen om een nieuwe (lees: veiliger) situatie te creëren, moet de leverancier met grote trekker-opleggers een heel stuk achteruitrijden te midden van voetgangers, fietsers en andere automobilisten. Een volstrekt onwenselijke, doch ook onveilige situatie! Het fiets- en wandelpad tussen Schultenweg en Hoofdweg simpelweg veranderen tot een volwaardige straat met hierin geïntegreerd een aan- en afvoerroute voor de Lidl zou dit probleem in een klap hebben opgelost, lijkt me. Vaak blijkt echter – niet alleen in onze gemeente – dat juist simpele gedachten het grootste knelpunt zijn!

Wilt u wekelijks zijn verhaal lezen? Abonneer u dan meteen op Dorpsklanken en u ontvangt de krant elke woensdag in uw brievenbus.